Logo
Jak odprowadzić wodę z dachu płaskiego. Dostępne rozwiązania
7 gru 2021

Jak odprowadzić wodę z dachu płaskiego. Dostępne rozwiązania

Post by admin

W przypadku dachu płaskiego, z uwagi na jego specyfikację i bardzo mały spadek, kluczową kwestią jest jego odwodnienie. Skuteczne odwodnienie dachu płaskiego możemy wykonać na dwa sposoby – podciśnieniowe lub grawitacyjnie.

Odpowiednie odprowadzenie wody z dachu płaskiego to bardzo ważna kwestia, bowiem zalegająca woda mogłaby bardzo obciążyć konstrukcję i spowodować przeciekanie, bądź w skrajnych przypadkach nawet katastrofę budowlaną. Wielokrotnie słyszeliśmy o takich przypadkach, które kończyły się tragicznie z powodu błędów konstrukcyjnych i złe odprowadzenie wody z dachu płaskiego.

Grawitacyjne odwodnienie dachu płaskiego

Znacznie częściej stosowane rozwiązanie, które jest też znacznie mniej skomplikowane. Poprzez uzyskanie odpowiednich spadków i zastosowanie wpustów dachowych i specjalnych rur wykonanych najczęściej z PVC bądź HDPE. W przypadku tego rozwiązania woda spływa naturalnie poprzez spadek na dachu do rur, które są umieszczone tak, by woda kierowała się do wpustów dachowych. W przypadku tego rozwiązania bardzo isotne jest, by rury używane do odwodnienia były trochę większego rozmiaru, ponieważ woda spływa wolniej niż w przypadku odwodnienia ciśnieniowego i część rur zajmuje powietrze i zanieczyszczenia.

Podciśnieniowe odwodnienie dachu płaskiego

W tym przypadku woda odprowadzana jest z dachu płaskiego poprzez wytworzenie się podciśnienia w pionie instalacji, w którym po zebraniu się odpowiedniej ilości wody, zamykany jest dopływ powietrza we wpuście dachom, co powoduje szybki przepływ wody. Z uwagi na duże ciśnienie występujące w rurach, samoczynnie są one także czyszczone, dzięki czemu odchodzi nam koneiczność ich konserwowania, co ma miejsce w przypadku systemu grawitacyjnego. System podciśnieniowy nie wymaga wykorzystania żadnych pomp, bowiem skuteczną pracę zapewnia się poprzez wykorzystanie różnicy ciśnień występującą pomiędzy dachem, a miejscem rozprężenia.

Jaki system odwodnienia dachu płaskiego wybrać?

To jaki system odwodnienia wybrać należy zdecydować w oparciu o konstrukcję i powierzchnię konkretnej inwestycji. Dachy płaskie to skomplikowana konstrukcji i nie ma jednego, złotego środka, dlatego sposób odwodnienia dachu płaskiego należy skonsultować z projektantem. Jest to kluczowe, gdyż jeśli coś pójdzie nie tak z odwodnieniem, możemy się narazić na późniejsze problemy z odprowadzaniem zalegającej na dachu płaskim wody.
Zachęcamy, by do wykonania takiego systemu wybrać doświadczoną firmę, która wykonała wiele podobnych inwestycji, gdyż każdy błąd może być tutaj opłakany w skutkach.

Tags: , ,

0 Comments

Leave a Comment